Flera av Socialstyrelsens återrapporteringsformulär skickas senare än aviserat, det blir i vissa fall kortare svarstid än vad vi brukar ha. Förseningen beror på tekniska utmaningar med vårt nya verktyg för återrapportering. Har du frågor kan du kontakta statsbidrag.administration@socialstyrelsen.se
Flera av Socialstyrelsens återrapporteringsformulär skickas senare än aviserat, det blir i vissa fall kortare svarstid än vad vi brukar ha. Förseningen beror på tekniska utmaningar med vårt nya verktyg för återrapportering. Har du frågor kan du kontakta statsbidrag.administration@socialstyrelsen.se
Statsbidragets syfte är att regionerna i samverkan med SiS ska skapa strukturer som ger långsiktiga förutsättningar för att barn och unga som vistas på eller slussas ut från SIS får ändamålsenliga insatser utifrån sina behov av hälso- och sjukvård och tandvård. Målgruppen ska ges en god och sammanhållen vård.
Läs regeringsuppdraget här: Uppdrag om förbättrad tillgång till hälso- och sjukvård och tandvård för barn och unga som vårdas på SiS
Samtliga regioner kan ansöka om statsbidraget.
Statsbidraget ska användas för att genomföra insatser för att förbättra tillgången till hälso- och sjukvård och tandvård för de barn och unga som vårdas på de särskilda ungdomshemmen.
Socialstyrelsen kommer att bedöma ansökningarna utifrån hur väl regionerna beskriver hur de avser att uppfylla de villkor som vi har ställt upp samt i konkurrens med övriga inkomna ansökningar.
Här finner ni anvisningarna statsbidraget: Mer information kommer.
Anslaget för bidragsår 2026 är 7 000 000 kronor.
En region som tagit emot statsbidrag, enligt denna förordning, är skyldig att varje år till Socialstyrelsen lämna en återrapportering. Regioner som har fått statsbidrag ska återrapportera hur ni har använt statsbidraget. Socialstyrelsen skickar ett mejl med en länk till ett webbaserat återrapporteringsformulär till regionens registratur i slutet av året.
Om ni inte har använt hela statsbidraget ska ni betala tillbaka det som blivit över till Socialstyrelsen. Ni kan även bli återbetalningsskyldiga om medlen inte har använts i enlighet med uppdraget.