Socialstyrelsen har regeringens uppdrag att fördela statsbidrag till regioner för åtgärder i syfte att höja driftsäkerheten på fastigheter så att hälso- och sjukvårdsverksamhet kan upprätthållas under höjd beredskap.
Socialstyrelsen har fördelat medel för 2026–2029.
Samtliga regioner.
Förutsättningarna för statsbidraget anges i förordningen (2023:30) om statsbidrag till regioner för åtgärder för att höja driftsäkerheten på fastigheter för hälso- och sjukvård. Statsbidrag får lämnas inom hälso- och sjukvårdsverksamheten. Med hälso- och sjukvårdsverksamhet avses enligt förordningen sådan verksamhet som en region ansvarar för enligt hälso- och sjukvårdslagen (2017:30).
Ansökan görs i Socialstyrelsens e-tjänst. För att kunna ansöka om statsbidrag i e-tjänsten måste regionen ha ett godkänt ombud.
Varje region som beviljas statsbidrag för driftsäkerhetshöjande åtgärder 2026 ska i mars 2027 återrapportera hur statsbidraget har använts samt lämna en ekonomisk redovisning. Socialstyrelsen skickar i början av 2027 ut ett webbaserat återrapporteringsformulär till regionens registrator för vidarebefordran till verksamhet med ansvar för statsbidrag.